Размер шрифта:

ru-RUos-RU
Ног ахуыры аз

4 сентября 2021 г.
Фæззæджы фыццаг уазал æрбаулæфт нын æрвылаз йемæ æрбахæссы ног ахуыры азы райдиан. Афæдзæй-афæдзмæ Уæрæсейы æппæт скъолатæм дæр æрбакъахдзæф кæны ног, æрыгон фæлтæр. Уыцы æрыгон фæлтæр цыма йема ног хъарутæ æрбахæссы, уыйау фæкæсы иуæй-иу хатт адæймагмæ.

Бирæтæм зын фæкæсид ахæм æнахъом сывæллæтимæ архайын, раст фæндагыл сæ æвæрын, чидæр та уæвгæдæр йæ ныфс нæ бахæссы ацы куыстмæ. Цыфæнды зын кæд уа, уæддæр ацы куысты фæллой цыбыр рæстæгмæ дæр æрæмбырд кæнын вæййы. Ахуыргæнæджы зонындзинæдтæ сывæллæттæ æвдисын куы райдайынц, уæд сбæрæг вæййы, ахуырдзаутæ раст фæндагыл æвæрд кæй æрцыдысты, уый.

Абон нæ республикæйы æппæт скъолатæ дæр уæрæх æрбайгом кодтой сæ дуæрттæ ахуырдзаутæн. Алы скъолайы дæр арæзт æрцыдысты кадджын мадзалтæ ног фыццагкъласонтæн. Бæрæгбон сарæзтой «Алайнаг гимназ»-ы дæр.

Нæ бæрæгбонмæ нæм саккаг кодтой кадджын уазджытæ: «Алайнаг гимназ»-ы æвджидиуæг æмæ советы сæрдар Битарты Вячеслав æмæ Республикæ Цæгат Ирыстон Аланийы æхсæнадон змæлд «Иры Стыр Ныхас»-ы сæргълæууæг Кучиты Руслан.

Нæ ног ахуырдзаутæн зæрдиаг арфæ кæнæм сæ царды ног къæпхæны фæдыл. Бирæ уын бантысæд ахуыры фæндæгтыл цæугæйæ. Æнтысджын ут!
Цикл вебинаров по вопросам организации питания обучающихся

28 августа 2021 г.
Федеральный центр мониторинга питания обучающихся продолжил цикл вебинаров по актуальным вопросам организации питания обучающихся в общеобразовательных организациях.
С 24-26 августа вебинары прослушали Ответственный за организацию питания и родители ГБОУШИ "Аланская гимназия".
В ходе вебинаров были рассмотрены вопросы создания условий для родительского контроля за питанием обучающихся, заполнение соответствующих разделов сайта образовательных организаций для проведения автоматизированного мониторинга школьного питания и др.
В работе семинара принимали участие эксперты Федерального центра мониторинга питания обучающихся, представители Россельхознадзора, представители родительской общественности.
Открытие поэтического клуба «Малусæг»

30 июля 2021 г.
⚡️ГБОУШИ «Аланская гимназия» совместно в ООО «Рейтинг» объявляет об открытии поэтического клуба юных осетиноязычных писателей «Малусæг».
Главной задачей данного клуба является возрождение осетиноязычных писателей, начиная со школьной скамьи.

⚡️ Членами данного клуба могут стать дети школьного и подросткового возраста (студенты), молодые педагоги которые хотят развивать свои способности в написании стихотворений, рассказов, романов и т.д.

📌 Для вступления в клуб «Малусæг» необходимо заполнить анкету. В шапке нашего профиля прикреплена ссылка для скачивания и заполнения анкеты.

📌Заполненные анкеты необходимо присылать на адрес электронной почты malyshag2021@mail.ru

📌Анкеты принимаются до 31.08.2021 г.;

📌 Отбор участников данного проекта будет проходить на конкурсной основе.
После обработки всех поступивших анкет, организаторы проекта свяжутся с Вами.

☎️ По всем интересующим вопросам можно обращаться по номеру 89897437631;

Шахматный турнир

27 июля 2021 г.
27 июля Региональной командой Всероссийского конкурса «Большая перемена», при детском технопарке Кванториум-15, был проведён «Шахматный турнир». Данный турнир был приурочен к Международному дню шахмат.

Участниками данного турнира стали и учащиеся 5 классов ГБОУШИ «Аланская гимназия» Джиоев Тамерлан и Чочиев Алан. По итогам турнира нашим ученикам удалось завоевать призовые места:
🥇призовое место - Чочиев Алан;
🥉призовое место - Джиоев Тамерлан.

Желаем нашим учащимся и их наставнику Дзебисовой Г.В. дальнейших успехов. Пусть в каждой партии побеждает сильнейший! И пусть каждый начинающий шахматист в будущем станет отличным гроссмейстером!

Уазæгуаты «Аланийы райсом»-мæ

1 июня 2021 г.
«Алайнаг гимназ»-ы ахуыргæнджытæ æмæ ахуырдзаутæ уыдысты уазæгуаты Æппæтуæpæceон-паддзахадон телеуынадон æмæ радиохъусынгæнæн компани «Алани»-мæ.

Уыдон бацархайдтой равдыст «Аланийы райсом»-ы. Равдыст сæpмагондæй ист æрцыд Æппæтдунеон сывæллæтты хъахъхъæныны бонмæ.

Равдысты уазджытæ уыдысты: Быценты Фатимæ — Алайнаг гимназы музыкæйы ахуыргæнæг, Бекъойты Янæ — Алайнаг гимназы ирон æвзаг æмæ литературæйы ахуыргæнæг æмæ нæ скъолайы ахуырдзаутæ – Хъуылаты Дзерассæ, Абойты Зауырбег, Цуциты Кирæ.
12345678910 Последняя