Ӕппӕт дунейы сылгоймӕгты бӕрӕгбон

майрӕмбон, 8 мартъийы, 2024 аз
Дæ фарн бирæ, ирон сылгоймаг! 🌷

Уæдæ Хуыцау зæххыл цы рæсугъд дидинджытæ сфæлдыста, уыдонæй иу у сылгоймаг ❤️
Сылгоймаг у къонайы фарн æмæ царддæттæг.
Ацы уалдзыгон бæрæгбон махæн у уæлдай æхсызгон. Уый æххæст у уарзондзинад, талас æмæ иууыл рæсугъддæр æнкъарæнтæй. Ирон сылгоймаджы фæлгонц кæддæриддæр уыд бæрзонд хæрзæгъдаудзинады идеал – æгъдау æмæ уæздандзинад.

🌷 Ацы рæсугъд бæрæгбоны фæдыл нæ 4 «а» къласы ахуырдзаутæ абалц кодтой Дзæуджыхъæуы Сабырдзинады проспектмæ.
Æмæ фæндагыл æмбæлæг сылгоймæгты æнæ лæвæрттæй нæ ныууагътой 🥰

Нæ сывæллæттæ раарфæ кодтой сывæллæтты журнал «Ногдзау»-ы редакторæн Сæлбиты Дианæйæн 💐
Сывæллæтты æнæ лæвæрттæй нæ ауагъта 📚

Тынг хъæлдзæг рауади сæ балц🌷🥰
Всероссийская Олимпиада школьников по осетинскому языку и осетинской литературе

цыппӕрӕм, 7 мартъийы, 2024 аз
В муниципальном этапе Всероссийской олимпиады школьников по осетинскому языку и осетинской литературе приняли участие и учащиеся 7-ых классов ГБОУШИ «Аланская гимназия» – Джиоев Тамерлан, Персаева Светлана, Кулова Дзерасса, Басиева Салима, Цабиев Батраз. По итогам олимпиады по осетинскому языку победителями и призерами стали Джиоев Тамерлан, Персаева Светлана и Кулова Дзерасса, победители и призеры по осетинской литературе – Басиева Салима и Цабиев Батраз. Подготовила учащихся учитель родного языка Чеджемова Ф.Л.
20-ти летний юбилей информационного портала «15 Регион»

ӕртыццӕг, 6 мартъийы, 2024 аз
1 марта свой юбилей праздновал информационный портал  РСО-Алания «15-й Регион».
Их маленькие коллеги из медиастудии «Аланской гимназии» вместе с руководителем медиастудии Дзукаевой М. Т. пришли поздравить их с юбилеем. В качестве подарка дети преподнесли фотографии, сделанные своими руками.
Для маленьких гостей провели интересную экскурсию, расказали о нюансах таких профессий, как журналист, оператор, режиссёр.
Турнир по футболу

къуырисӕр, 4 мартъийы, 2024 аз
Сборная ГБОУШИ «АЛАНСКАЯ ГИМНАЗИЯ» вместе с футбольной командой «Владикавказ» приняли участие в футбольном турнире Cup Atletik. ⚽⚽⚽Во время выездного турнира, по итоге которого заняла 5 место🏆
Республиканский семинар

майрӕмбон, 1 мартъийы, 2024 аз
Тæргæйтты мæйы 1-æм боны «Алайнаг гимназ»-ы бындурыл арæзт æрцыд республикалон семинар «Нырыккон педагогон технологитæ полилингвалон ахуырады». Семинар арæзт æрцыд РЦИ-Аланийы истори æмæ археологийы институты «Ирон æвзаджы райрæзты центр»-ы хъæппæрисмæ гæсгæ. Семинармæ саккаг кодтой «Ирон æвзаджы райрæзты центр»-ы сæргълæууæг Куыдзойты А.Ф., центры кусджытæ – Хъамболты Т.Т., Дзытиаты Э.З., Кучиты Л.А., Дзампаты Л.Г., нæ республикæйы скъолаты ахуыргæнджытæ æмæ рæвдауæндæтты хъомылгæнджытæ.

Семинары райрæзтыл бакуыстой «Алайнаг гимназ»-ы ахуыргæнджытæ æмæ хъомылгæнджытæ. Уыдон уазджытæн бацæттæ кодтой гом уроктæ. Се `хсæн Чеджемты Ф.Л. – ирон литературæйы урок 7 къласы Дзесты Куыдзæджы радзырд «Хорхæссæг»-мæ гæсгæ, Кучиты Л.Л. – алфламбылай дунейы урок 1 къласы «Светофор»-ы сусæгдзинæдтæ æргом кæнгæйæ, Тедеты И.А. – метематикæйы урок 4 къласы «Хынцинæгтæ хынцын ныхмæвæрд змæлдыл» ахуыр кæнгæйæ æмæ Чертыхъоты Ф.З. – къласы сахат 2 къласы «Мадæлон æвзаг мадау адджын»-ыл хъомыладон куыст кæнгæйæ.
12345678910 Last